ویرایش محتوا

درباره ما

در کلینیک دندان پزشکی حامی شیراز ، ما به ارائه خدماتی با تمرکز بر راحتی و رضایت بیماران خود متعهد هستیم. تیم ما از پزشکان و کادر درمانی مجرب و متخصص، با استفاده از روش های مدرن و فناوری های پیشرفته، بهترین درمان ها را برای شما به ارمغان می آورند.

با ما در تماس باشید...

اهمیت مسواک زدن صحیح برای حفظ سلامت دهان و دندان ها

اهمیت مسواک زدن صحیح برای حفظ سلامت دهان و دندان ها

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • اهمیت مسواک زدن صحیح برای حفظ سلامت دهان و دندان ها
اهمیت مسواک زدن صحیح برای حفظ سلامت دهان و دندان ها

معرفی:

در زندگی روزمره، بهداشت دهان و دندان ها اهمیت مسواک زدن صحیح را به خوبی بیان می کند. مسواک صحیح و منظم، از جمله روش های اصلی حفظ سلامت دهان و دندان ها محسوب می شود. در این مقاله، به بررسی اهمیت مسواک صحیح برای حفظ سلامت دهان و دندان ها خواهیم پرداخت.  با مسواک صحیح می توانید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید و دیگر نیازی نیست به صورت مداوم برای رفع پوسیدگی به مطب دنداپزشکی و مراجعه کنید.

تعریف مسواک زدن صحیح

مفهوم مسواک صحیح و تکنیک های صحیح آن:

نکات مهم در مورد فرآیند مسواک صحیح- تأثیر مسواک صحیح بر روی حفظ سلامت دهان و دندان ها به شرح زیر است.

مسواک نمودن دندان ها به حذف پلاک ها و باکتری هایی که به طور مداوم روی دندان ها و اطراف خط لثه ایجاد می شوند، کمک می کند. هنگامی که پلاک به طور منظم برداشته نشود، می تواند منجر به ایجاد حفره، پوسیدگی دندان و حتی بیماری دهانی و پریودنتال شود.

روش مسواک زدن صحیح - کلینیک حامی شیراز

این مراحل را دنبال کنید:

مرحله 1: با سطوح خارجی دندان های خود شروع کنید. راحت باشید و به ملایمت مسواک کنید! دندان های بالا و سپس پایین را به آرامی مسواک بزنید. دندان به دندان رفتن می تواند به شما کمک کند سرعت خود را کاهش دهید و هیچ نقطه ای را از دست ندهید.

مرحله 2: برس خود را با زاویه 45 درجه کج کنید. خط لثه را مسواک بزنید تا از شر هرگونه پلاک یا بقایای غذا خلاص شوید. به آرامی مسواک را با ضربات کوتاه دندان را به جلو و عقب حرکت دهید.

مرحله 3: سطح داخلی دندان های خود را مسواک بزنید. از آنجایی که قسمت های داخلی دندان های شما به زیاد قابل مشاهده نیستند، رد کردن آن ها وسوسه انگیز است ، اما این سطوح داخلی به همان اندازه در برابر پلاک آسیب پذیر هستند. برای تمیز کردن سطوح داخلی دندان ها از زاویه 45 درجه برای مسواک به جلو و عقب استفاده کنید.

مرحله 4: سطوح جویدنی دندان های خود را تمیز کنید. فراموش نکنید که برای مسواک زدن بالای دندان های عقبی خود از حرکات کوتاه به صورت جلو و عقب استفاده کنید. این جا دقیقا همان جایی است که غذا به راحتی می تواند به دام بیفتد.
مرحله 5: زبان خود را مسواک بزنید. برای تنفس تازه تر، زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری های ایجاد کننده بو را از بین ببرید.

علاوه بر متد بالا شما می توانید هم اکنون نحوه صحیح مسواک را از این بخش به صورت ویدیویی و گرافیکی مشاهده نمایید.

فواید مسواک زدن درست

مسواک و نخ دندان برای جلوگیری از بیماری لثه بسیار مهم است.

مسواک نکردن دندان ها به مدت چند روز می تواند منجر به شروع بیماری لثه شود. در مقابل مسواک باعث از بین بردن پلاک می شود که این پلاک ها علت اصلی پوسیدگی دندان و بیماری لثه است. با کلینیک تخصصی دندانپزشکی حامی شیراز ناگفته های دنداپزشکی را کشف کنید. مسواک زدن صحیح از ایجاد هرگونه پلاک جلوگیری می کند.

مسواک صحیح دندان‌ها می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان ( که می‌تواند منجر به حفره‌های دندانی شود ) کمک می‌کند. وضعیتی که می‌تواند منجر به خرابی دندان شود. مسواک همچنین به جلوگیری از بوی بد دهان کمک میکند.

مسواک صحیح دندان ها برای جلوگیری از بیماری لثه مهم است. خودداری از مسواک صحیح به مدت چند روز می تواند منجر به شروع بیماری لثه شود. مسواک باعث از بین رفتن پلاک می شود که علت اصلی پوسیدگی دندان و بیماری لثه است. همچنین از ایجاد هرگونه پلاک جلوگیری می کند.

مسواک‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف هستند و با مسواک‌های بسیار کوچک برای کودکان نوپا شروع می‌شوند. مسواک های بزرگسالان دارای سرهای بزرگتری هستند. مطمئن شوید که به دنبال یک مسواک با موهای نرم هستید و شکل و اندازه مسواک شما به راحتی در دهان شما قرار می گیرد. باید فضای کافی برای دسترسی آسان به تمام مناطق مختلف در اختیار شما قرار دهد.مسواک زدن دندان های خود دو بار در روز و هر بار حداقل دو دقیقه ضروری است.
اگر مسواک جدیدی دارید و موهای آن به سرعت از بین می رود، این احتمال وجود دارد که خیلی سخت مسواک بزنید.
تعویض مسواک هر 3 تا 4 ماه یک کار بسیار خوب است.

نخ دندان :

نخ دندان ابزاری موثر و آسان برای استفاده است که می تواند یکی از بهترین دفاع های شما برای پیشگیری از بیماری پریودنتال باشد. بیماری پریودنتال در اثر تجمع پلاک و باکتری ایجاد می شود. روال روزانه بهداشت دهان و دندان شما باید شامل مسواک کاملی باشد که دو دقیقه و حداقل دو بار در روز طول بکشد. همچنین باید نخ دندان را نیز در برنامه روزانه خود بگنجانید. نخ دندان در تمیز کردن مناطقی که مسواک شما به آنها دسترسی ندارد موثر است. شکاف‌های کوچک و فاصله‌های تنگ بین دندان‌ها باقی مانده‌های غذا و همچنین قندها و اسیدهای نوشیدنی‌ها را در تمام طول روز جذب می‌کنند. نخ دندان به تمیز نمودن این فضاهای سخت کمک می کند.

فقط چند دقیقه طول می کشد تا دندان های خود را در هر روز نخ دندان بکشید، اما این چند دقیقه می تواند به سلامت دهان و دندان در طول عمر کمک کند. نخ دندان یکی از موثرترین ابزارهایی است که برای تمیز و سالم نگه داشتن لثه ها در اختیار دارید. نخ دندان را به صورت یک عادت در زمان های مختلف استفاده کنید و برنامه ای منظم داشته باشید – لثه ها از شما تشکر خواهند کرد.

جلوگیری از تشکیل پلاک و رسوبات دندانی- کاهش خطر ابتلا به بیماری های لثه- حفظ تمیزی و زیبایی دهان و دندان ها- جلوگیری از تعفن و التهاب دهان و لثه.

نکات مهم در مورد نحوه مسواک زدن صحیح

استفاده از مسواک مناسب با سر نرم و شانه های کوچک- استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید- مسواک به صورت روزانه و منظم. تعویض مسواک هر 3 تا 4 ماه یک بار از جمله نکات مهم در زمینه روش مسواک صحیح است. همچنین به عنوان راهکارهای افزایش انگیزه به عنوان نحوه مسواک صحیح استفاده از مسواک های جذاب برای کودکان – استفاده از خمیر دندان با طعم مطبوع برای بزرگسالان – تشویق خانواده و دوستان به مسواک به صحیح بخش و فرهنگ سازی مسواک صحیح بسیار حائز اهمیت است.

نتیجه گیری- تأکید بر اهمیت مسواک صحیح برای حفظ سلامت دهان و دندان ها و تشویق مراجعین به مسواک صحیح و منظم موجب جلوگیری از بیماری های دهان و حفط سلامت دهان و دندان می گردد. مسواک صحیح، عادتی ساده است که به حفظ سلامت دهان و دندان ها کمک فراوانی می کند. با رعایت تکنیک های صحیح مسواک و استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب، می توانید از تشکیل پلاک و رسوبات دندانی جلوگیری کرده و از بروز بیماری های لثه و التهاب دهان جلوگیری کنید. بنابراین، به منظور حفظ سلامت دهان و دندان ها، به مسواک صحیح و منظم توجه کنید.

اگر در رابطه با نحوه مسواک نمودن صحیح هرگونه سوالی دارید می توانید از این بخش با ما در ارتباط باشید و یا به واتساپ مجموعه پیام دهید. همچنین در صورتی که با وجود مسواک نمودن به صورت مداوم باز هم دندان هایتان پوسیده می گردد بایستی با دکتر مشورت نمایید. کلینیک دندانپزشکی حامی شیراز آماده پاسخ گویی سریع و ویزیت رایگان شما عزیزان می باشد.